Endoprotezoplastyka stawu kolanowego to zabieg ortopedyczny, który bezsprzecznie poprawia jakość życia pacjentów. Statystyki pokazują, że jedynym czynnikiem, który zmniejsza zadowolenie z efektów operacji jest sztywność stawu. Dlatego tak ważna jest skuteczna rehabilitacja po operacji kolana.
Na czym polega zabieg endoprotezoplastyki stawu?
Jest to zabieg chirurgiczny, którego celem jest zastąpienie zmienionej chorobowo części stawu protezą. Najczęściej operacje wykonuje się na stawach kolanowych i biodrowych.
Istnieje kilka rodzajów endoprotezoplastyki, w zależności od tego, jaka część stawu jest wymieniana:
- Całkowita endoprotezoplastyka: polega na wymianie całego stawu na sztuczny.
- Częściowa endoprotezoplastyka: polega na wymianie tylko jednej części stawu, np. głowy kości udowej w stawie biodrowym.
Endoprotezy zbudowane są z metali obojętnych dla organizmu, takich jak tytan, stal nierdzewna lub kobalt. Mogą być również pokryte ceramiką lub polietylenem.
Jak wygląda operacja stawu biodrowego lub kolanowego?
Zabieg endoprotezoplastyki odbywa się w znieczuleniu ogólnym lub rdzeniowym. Chirurg wykonuje cięcie w skórze i tkankach miękkich, aby uzyskać dostęp do stawu. Usuwa zmienione chorobowo części stawu, a w ich miejsce wszczepiana jest proteza. Po zabiegu pacjent jest przewożony na salę pooperacyjną, gdzie jest monitorowany przez personel medyczny.
Kiedy rozpocząć rehabilitację po endoprotezie?
Bierną rehabilitację trzeba rozpocząć jak najszybciej. Właśnie w tym celu stosuje się szyny CPM, które mogą przyspieszyć powrót do pełnej sprawności. Rehabilitacja ma na celu przywrócenie siły mięśni, zakresu ruchu i funkcji stawu. Czas trwania rehabilitacji jest różny dla każdego pacjenta i zależy od rodzaju zabiegu, wieku i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.
Szyny CPM do rehabilitacji po operacji kolana lub biodra
W wielu szpitalach już na oddziałach pooperacyjnych pacjenci otrzymują szyny CPM do ćwiczeń. Jest to działanie uzasadnione naukowo. Badania wykazują pozytywny wpływ biernej rehabilitacji w przywracaniu sprawności pacjentom po wszczepieniu endoprotezy stawu.
Opublikowane w 2022 roku wyniki badania pt. „Wpływ ciągłego ruchu biernego na wczesne wyniki rekonwalescencji po całkowitej alloplastyce stawu kolanowego” (Richter, Trzeciak, Kaczmarek) przemawiają za stosowaniem szyny CPM w pierwszych tygodniach po operacji. Okazało się, że pacjenci, którzy stosowali bierną i aktywną rehabilitację zgłaszały mniejsze dolegliwości bólowe i większą mobilność w operowanym stawie.
Urządzenie do rehabilitacji kolana po endoprotezie działa na zasadzie ciągłego biernego ruchu. Oznacza to, że urządzenie porusza stawem w określonym zakresie bez udziału mięśni pacjenta. Ruch ten jest wykonywany w sposób płynny i kontrolowany, co zapewnia bezpieczeństwo i komfort pacjenta.
Szybkie podjęcie rehabilitacji niesie za sobą również korzyści psychologiczne. Pacjent zyskuje poczucie aktywności niemal natychmiast po zabiegu. Dzięki temu łatwiej przechodzi z rehabilitacji biernej na czynną.
Rehabilitacja szyną CPM przebiega w wygodnej pozycji leżącej. Urządzenie wykonuje ruchy, dzięki którym:
- zwiększa się mobilność stawu,
- ryzyko powstawania przykurczów jest mniejsze,
- mięśnie wokół stawu zostają wzmocnione,
- zachowane zostaje prawidłowe krążenie w kończynie,
- dotlenione i odżywione tkanki goją się szybciej.
Dlaczego warto wypożyczyć szynę CPM po endoprotezie stawu?
Poznałeś już zalety, jakie niesie za sobą szyna CPM, opinie pacjentów potwierdzają to działanie. Dlatego już przed planowaną operacją warto zadbać o jak najszybsze rozpoczęcie rehabilitacji. Z ekonomicznego punktu widzenia najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z wynajętego urządzenia. Wypożyczalnia szyn CPM dostarczy urządzenie i odbierze je po ustalonym okresie rehabilitacji. Zapewni instruktaż użytkowania i pomoże w razie problemów z obsługą urządzenia.
Źródła:
- Richter M, Trzeciak T, Kaczmarek M. Wpływ ciągłego ruchu biernego na wczesne wyniki rekonwalescencji po całkowitej alloplastyce stawu kolanowego. Int Orthop. 2022; 46(3): 549-53. doi: 10.1007/s00264-021-05245-5 (do.i.: https://link.springer.com/article/10.1007/s00264-021-05245-5)